Trendin kırıldığını nasıl anlayabiliriz?

SorularTrendin kırıldığını nasıl anlayabiliriz?
AvatarCoinFinans Staff sordu 3 yıl önce

Yukarı yönlü bir trendin tersine döndüğünü nası anlayabilirim? Ya da bunun tam tersi olarak aşağı yönlü bir trendin yukarı yönde döndüğünü nasıl anlayabilirim?

Trendin kırıldığını nasıl anlayabiliriz?
1 Cevap
AvatarCoinFinans Staff cevaplandı 3 yıl önce

Trendin kırıldığını bir çok yönden anlayabiliriz ancak bunu tek bir kalıma sokacak net bir cevap vermek mümkün değildir.

En basit anlamda, bir yükseliş trendi bir dizi yüksek dip ve daha yüksek zirvedir. Aynı şekilde bir düşüş trendi de bir dizi daha düşük dip ve daha düşük zirvedir. Bu model daha yüksek bir zaman diliminde (haftalık, aylık) kırıldığında, trendin tersine döndüğü söylenebilir. Ancak, ilk sinyal sahte olabilir. Örneğin, bir piyasa uzun bir düşüş trendinde daha yüksek bir zirveye gidebilir ve hemen ardından tersine dönebilir.

Geri dönüşleri aramanın diğer yolları göstergelerdir. Bazı trader’lar, trend dönüşlerini tespit etmek için önemli hareketli ortalamaları, RSI değerlerini, MACD sinyallerini veya diğer birçok sinyali kullanır. Bunlarla ilgili harika olan şey, onlara bir arada bakabilmenizdir ve birden fazla gösterge size aynı şeyi söylüyorsa, geri dönüş sinyali tek bir göstergeden daha güçlü olabilir.

CevaplaTrendin kırıldığını nasıl anlayabiliriz?
Başa dön